Powrót do strony głónej

             English version of website

 
 

   o autorze słów kilka...
   Tablica chronologiczna - prehistoria
   Linie czasu
   Literatura przedmiotu i źródła
   Tablice genealogiczne
   Grobowce staroegipskie
   Kompletna lista piramid
   Mapa Egiptu
   Indeks postaci
   Spis treści witryny  
  szukaj na stronach:
 

Płaskowyż Giza

Nekropola położona na zachód od Kairu i posadowiona na wysokim kamiennym płaskowyżu i jego południowym stoku, która obok wielkich nekropoli w Sakkara i Tebach Zachodnich  jest jednym z najważniejszych staroegipskich cmentarzysk. Na tej nekropoli znajduje się wyjątkowa grupa kamiennych budowli: piramid-grobowców, piramid kultowych, świątyń grobowych w okręgach Chufu, Chafre, Mykerinosa i królowej Chentkaus I, Sfinksa, świątynia Harmachisa oraz setek mastab i skalnych grobowców z okresu  IV-VI dynastii. Liczne kompleksy grobowe rodzin królewskich, z których część, zbudowana w okolicach żyznych terenów zniknęła bezpowrotnie. Tylko kilka zabytków, jak choćby "Grób Campbell'a", pochodzących z okresów późniejszych można spotkać gdzie-niegdzie. Niektóre wielkie grobowce pochodzące z okresu wczesnego znajdują się na południu. Wiele budowli poniosło liczne szkody w wyniku średniowiecznej arabskiej działalności budowlanej w Kairze.
   

płaskowyż Giza

zachodnie pole mastab
   
 
   

płaskowyż Giza z lotu ptaka 

wykop na barkę przy piramidzie Chufu 
   Obok świątyni grobowej Chufu znajdują się trzy piramidy królewskich małżonek faraona, Meritit i Henutsen, oraz jego matki, królowej Hetepheres (1).

     
G1a - Hetepheres (1) G1b - Meritit G1c - Henutsen

Najbardziej na północ wysunięta piramida była w przeszłości przypisywana królowej Meritit, lecz dziś Mark Lehner uważa że była ona grobowcem królowej Hetepheres I. Rdzeń G1a bazujące pierwotnie na trzech lub czterech stopniach, został zbudowany z żółtoszarego wapienia. Wejście od północnej strony zlokalizowane było ponad podstawą piramidy. Zstępujący korytarz skręca w prawo i kończy się w małej komorze grobowej wykutej w litej skale i wyłożonej blokami wapiennymi. Sarkofagu nie odnaleziono. Po wschodniej stronie piramidy stała mała świątynia grobowa. Na południu piramidy wykuto w skale szyb na łódź pogrzebową, lecz nie znaleziono żadnych śladów łodzi.

Piramidka bardzo podobna do piramidy G1a. Nie odnaleziono pozostałości po łodzi pogrzebowej. Nie jest też jasne, która z królowych została tutaj pochowana. Być może Meritit, która była prawdopodobnie jedną z starszych żon Chufu. Sądzi się że mogła być matką księcia Kawaba i, być może, została przeniesiona z haremu króla Snofru do haremu jego syna.

Najbardziej na południe położona z piramid królowych. Uważa się że została w niej pochowana królowa Henutsen. George Reisner uważa że piramida nigdy nie została wykończona okładziną. W wielu aspektach budowla ta jest podobna do pozostałych dwóch piramid królowych. Zdaniem niektórych badaczy piramida ta nie była częścią kompleksu grobowego króla Chufu. Stadelmann uważa że G1c miała należeć do  księcia Chufuchafa zanim ten jeszcze został faraonem Chafre.


 

Copyright © 2000-2022 Dariusz Sitek, Czestochowa - Chicago - Ann Arbor