Powrót do strony głónej

             English version of website

 
 

   o autorze słów kilka...
   Tablica chronologiczna - prehistoria
   Linie czasu
   Literatura przedmiotu i źródła
   Tablice genealogiczne
   Grobowce staroegipskie
   Kompletna lista piramid
   Mapa Egiptu
   Indeks postaci
   Spis treści witryny  
  szukaj na stronach:
 

Piramidy Snofru

Faraon Snofru uznawany jest za największego budowniczego w dziejach Egiptu. I choć sądzi się, że piramidę w Medum kazał wznieść ojciec Snofru, faraon Huni, to jednak pewne jest, iż Snofru zajął się jej ukończeniem. Dwie piramidy w Dahszur, które bez wątpienia są dziełem Snofru, ilością użytego kamienia znacznie przewyższają rozmiarami Wielką Piramidę w Giza.

Piramida w Medum

Konstrukcja rozpoczęta przez ostatniego władcę III dynastii, faraona Huni, a ukończona przez jego syna i następcę - Snofru. Jej rdzeń lub, zdaniem niektórych, pierwotna konstrukcja, to osiem stopni z ciosów obudowanych skośnymi ścianami. Wypełniono je blokami wapienia tworząc pierwszą regularną piramidę, pokrytą piękną licówką z polerowanego białego wapienia. Dzisiejszy stan ruiny jest skutkiem pozbawienia jej, jeszcze w starożytności, zarówno okładziny zewnętrznej, jak i bloków wypełniających przestrzenie pomiędzy stopniami. Komora grobowa o ścianach obłożonych płytami białego wapienia posiadała strop o konstrukcji wspornikowej, złożonej z siedmiu stopni. Jest to pierwsze zastosowanie stropu wspornikowego w kamiennej architekturze egipskiej. 
Badania endoskopowe wykazały istnienie resztek korytarza, znajdującego się ponad już istniejącym, prowadzącego do dwóch identycznych niewielkich komór. Komory te miały prawdopodobnie zadanie odciążające i zabezpieczające znajdujący się poniżej poziomy pasaż.

pierwotna wysokość:   92 m
długość boku podstawy:   ~144 m
kąt nachylenia:   51o 50' 35"
komora grobowa:   5.9 x 2.65 m (wys: 5.05 m)
głębokość pionowego szybu:   6.5 m
zstępujący korytarz:  dł: 58 m ; szer: 85 cm ; wys: 1.65 m)
mur otaczający:   236 x 218 m
wschodnia kaplica
:   9.18 x 9 m (wys: 2.7 m)

 


 

 
piramida


korytarz

2

Piramida Łamana w Dahszur

Snofru błyszczy na Południu

Budowę piramidy faraon Snofru rozpoczął zaraz po przeniesieniu rezydencji i nekropoli z Medum do Dahszur, pomiędzy 12 a 15 rokiem rządów. Podczas prac budowlanych pod wpływem ciężaru piramidy doszło do obniżenia się gruntu, co spowodowało szkody w systemie komór. Osunięcia gruntu spowodowały redukcję kąta nachylenia na wysokości 49,1 m (z 55o do 44,3o), co w efekcie dało załamaną formę. Stąd dzisiejsza nazwa - Piramida Romboidalna lub Łamana, albo - Stępiona. Piramida posiada podwójny system komór. System niższy jest dostępny dzięki korytarzowi wiodącemu od strony północnej w dół (B), na głębokość 22,5 m poniżej poziomu, i składa się z przedsionka w kształcie szybu, o wys. 12,6 m, komory o wys. 17,2 m o sklepieniu wspornikowym zakończonym kominem o wys. 15,3 m.
Górna komora (8 x 5,3 m, o wys. 16,5 m i sklepieniu wspornikowym) jest dostępna poprzez korytarz wiodący ze strony zachodniej (A), o długości 87,7 m z zapadniami. Później wykuto jeszcze korytarz o długości 18,8 m który łączył prowadzące do górnej komory przejście ze sklepieniem komory dolnej. Górną komorę zamurowano z powodu szkód budowlanych powstałych w trakcie trwania projektu. (wg. T.Schneidera)

 

pierwotna wysokość:   105 m
obecna wysokość
:   101.15 m
długość bazy podstawy
:   188 m
kąt nachylenia ścian do wys. 49.07 m:   54o 27' 44''
kąt nachylenia ścian powyżej 49 m:   43o 22'
długość rampy:   704 m

długość zachodniego korytarza:   65 m
górna komora grobowa:   7.97 x 5.26 m
(wys: 16.5 m)
długość północnego korytarza:  
74 m
niższa komora grobowa:  
6.3 x 4.96 m (wys: 17 m)
wysokość przedsionka:  
12.6 m



piramida romboidalna (łamana) piramida satelitarna

3

Czerwona Piramida w Dahszur

Dd-snfrw (Trwały jak Snofru)

Piramida, w której władca został prawdopodobnie pochowany, została wzniesiona z lokalnie wydobywanego czerwonego piaskowca, stąd jej nazwa. Prace nad piramidą rozpoczęto w 29 roku panowania Snofru. Od wejścia na wysokości 28 m w ścianie północnej biegnie w dół korytarz o długości 62,6 m, potem prowadzi poziomo na długości 7,4 m do dwóch znajdujących się jeden za drugim przedsionków (obydwa o wym. na dole 3,7 x 8,4 m, wysokość 12,3 m, sklepienie wspornikowe). W drugim z nich, na wysokości 8 m znajduje się wejście do komory grobowej (4,2 x 8,4 m, wys. 14,7 m, sklepienie wspornikowe). Ze zrabowanego wyposażenia (ślady pożaru) pozostały jedynie skąpe resztki mumii Snofru. (wg. T.Schneider).

Czerwona Piramida
 
fragment sklepienia wspornikowego w głównej komorze grobowej
 
zstępujący korytarz

długość podstawy:   220 m
kąt nachylenia:   43o 22'
pierwotna wysokość:   105 m
komora grobowa:   4.18 x 8.55 m (wys: 14.67 m)

Copyright © 2000-2023 Dariusz Sitek, Czestochowa - Chicago - Ann Arbor